Maistelussa Bowmoren 25-vuotiasta ihan parin vuoden takaa. Samplesta kiitos Smoke On The Waterin Hannulle, jonka Bowmore-tuntemuksen rinnalla me muut olemme täysiä amatöörejä ja mitättömiä diletantteja. Toki itsekin Bowmoresta valtavasti pidän, joten odotukset ovat tätä viskiä kohtaan kohollaan.
Bowmore 25 yo (2023)
(43%, OB, 2023, Bourbon & Sherry Casks, 70 cl)
Tuoksu: Kuiva tammi, mustaherukka ja kevyt turvesavu tulevat ensimmäiseksi vastaan. Sherryssä on tyylikkään kuiva sävy, pientä lakritsia ja tervaisuutta löytyy. Vahamaisuutta, kermaisuutta, yrttejä. Pähkinää, aprikoosia, tummaa suklaata. Todella tyylikäs. Vesilisä availee maanläheisiä sävyjä ja hedelmiä vielä lisää.
Maku: Hilloinen ja herkullinen. Hieno yhdistelmä mustaherukkaa, kuivaa sherryisyyttä, pehmeän tervaista turvesavua ja tyylikästä tammisuutta. Pähkinää, luumuhilloa, tummaa suklaata, hiukan appelsiinimarmeladia, rusinaa, kahvisuutta ja paahteisuutta. Maltaisuus tulee hyvin esiin. Suutuntuma on keskitäyteläinen ja tekstuuri todella hyvin kasassa. Suolaisuutta, lakritsia, hyvä yhdistelmä karvautta ja makeutta. Jälkimaku on edelleen varsin mustaherukkainen ja tervaisen turvesavuinen. Sherry ja tammi saavat vähitellen tummempia sävyjä, mutta hedelmäisyydestä alkaa löytyä myös kirpeyttä ja yrttisyydestä raikkautta. Paahteisuutta, suklaata, kahvia, maltaisuutta, toffeeta. Pitkä ja hieno finaali. Vesilisä erottelee yrttisyyttä vielä paremmin.
Arvio: Erittäin sävykäs ja maultaan hienosti integroitunut Bowmore, jossa on tiettyä vanhan liiton eleganssia. Etenkin mustaherukkaisuus tuo vanhat tislaamopullotteet mieleen. Tämä taitaa olla parasta maistamaani uutta Bowmorea vuosikausiin. 90/100
Mitähän mieltä muut ovat olleet? Smoke On The Water, ”Hieno nautiskeluviski!”