Nyt maistelussa on jälleen yksi laventelivuosien Bowmore, refill-sherrytynnyristä. Tiedän jo valmiiksi, ettei tämä voi olla omaan makuuni ihan huonoa. Ei vain voi.
Bowmore 1987/2011, Berry’s Own Selection
(57,2%, Berry Bros & Rudd, Berry’s Own Selection, 1987–2011, Cask No. 22532, Refill Sherry Butt, 70 cl)
Tuoksu: Herukkainen, yrttinen ja lehtisavuinen. Salmiakki ja laventeli hienosti esillä. Mustaherukkaa, sitruunamelissaa, salviaa, lakritsia, mandariinia, hedelmäteetä, toffeeta, hiukan luumuhilloa… Kaunis ja hyvinkin lennokas kokonaisuus. Varsin kuiva, mutta silti hyvin herkullinen vaikutelma. Vesilisä tuo saippuaa ja pehmeää makeutta, hunajaisuutta ja kovia hedelmäkarkkeja.
Maku: Herukkaisuutta, salmiakkia ja yrttejä. Mukava nahkaisuus, tummaa suklaata ja kirpeää marjaisuutta. Lehtisavua, aavistus tervaisuutta. Laventeli nousee hetken päästä pintaan. Kuivahko tammisuus ja napakka pippuri (chili) toimivat hienosti. Suutuntuma on kuiva ja melko kevyt mutta erittäin runsas ja vaikuttava. Jälkimaku alkaa mustapippurin ja salmiakin varassa, kunnes paksuhko turvesavu nousee. Paahteisuutta, tammea, teetä, lakritsia, tummaa suklaata. Pitkä ja komea finaali. Vesilisä kuivattaa palettia ja nostaa chiliä pintaan.
Arvio: Marjaisa, monipuolinen ja erittäin uloitteikas Bowmore. Herkkua. 91/100
Mitähän mieltä muut ovat olleet? Whisky Monitor Database 80/100 (per 1).