Valamo 5 yo 2011/2016 for VYS 55,1%

Valamon luostarin tislaamon ensimmäinen viski tuli yleiseen myyntiin Suomessa kesäkuun alussa 2017. Ex-bourbonissa kypsynyt viski on tislattu Valamon Viinihermanin ensimmäisillä tislauspannuilla, ja siksi tisleen perusmaku on ihan omanlaisensa.

Olen tätä viskiä päässyt maistamaan Uisge 2017:n tastingissa, jossa Arttu Taponen maistatti tislaamon tuotantoa. Ainakin tuolloin olin vahvasti sitä mieltä, että pidin alkuperäisillä tislaimilla tehdystä tisleestä enemmän kuin uudemmasta juuri sen omaperäisyyden takia.

Valamo 5 yo 2011/2016 for VYS

(55,1%, OB for Viskin Ystävien Seura, 5.9.2011 & 31.10.2011–29.12.2016, 1st Fill Bourbon Hogsheads, 725 bts., 50 cl)

Tuoksu: Korvapuustia, vaniljaa, imelää hedelmäisyyttä. Kardemummaa ja kanelia. Erittäin omalaatuinen, hedelmäsiirappinen ja pullataikinamainen yleisilme. Jakaa varmasti mielipiteitä. Tammessa on pehmeät mausteet, pullan seasta tuntuu vahva alkoholisuus ja jyväinen maltaisuus. Vesilisä tuo hiukan Eucamenthol-karamelleja.

Maku: Korvapuustinen, hedelmäinen ja mausteinen tuoksu kääntyy yllättävän samankaltaiseksi makupaletiksi. Hedelmäsiirappi, kardemumma, kaneli, taikinaisuus, kaikki on mukana. Suutuntuma on kevyt ja pistelevän mausteinen. Tietty esanssisuus tässä on koko ajan läsnä, hedelmäteetä ja likööritippoja. Päärynää ja ruohoisuutta kuten näin nuoressa viskissä usein. Jälkimaku lähtee nopeasti tammiseen ja mausteiseen kuiluun, josta ei paljon sävyjä irtoa. Ruohoista happamuutta, jyväistä kitkeryyttä, maltaisuutta, pistelevää alkoholisuutta riittää sentään hetkeksi. Melko lyhyt finaali. Vesilisä korostaa makeutta entisestään.

Arvio: Todella persoonallinen viski. Kaiken makeutensa keskellä nuori ja raaka, mutta silti jännittävä ja hauska. Jotain kovasti puhuttelevaa tässä alkuperäisessä tisleessä on, siitä en pääse mihinkään. 79/100

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.