Fettercairnin profiili tislaamona on erittäin alhainen. Se kulkee edelleen tutkan alapuolella siitä yksinkertaisesta syystä, että omistajat ovat lyöneet sitä laimin vuosikaudet. Edes legendaarinen distillery manager David Doig ei ole saanut siellä ansaitsemaan arvostusta.
Kova viskibuumikaan ei ole saanut tislaamoa uuteen lentoon. Jostain kertoo sekin, että vaikka itse olen tislaamolla vieraillut, tässä blogissa on vain kahden Fettercairnin arviot. Nyt on vuorossa kolmas, 30-vuotias ja vuonna 2009 pullotettu erikoisuus.
Fettercairn 30 yo
(43,3%, OB, 25.8.1978–2009, Rare Vintage, 3000 bts., 70 cl)
Tuoksu: Erittäin mehiläisvahainen, yrttinen ja mausteinen. Kiteistä hunajaa, kuivaa tammea, metisyyttä. Tyylikäs maltaisuus toimii, nahkaisuus ja havuisuus tukevat sitä hienosti. Kuparia, tummaa suklaata, hiukan erikoista hapokkuutta. Sitruksisuutta, rusinaa, mysliä, kuivattua aprikoosia. Oivallinen kokonaisuus. Vesilisä tekee tästä vielä elegantimman.
Maku: Omaperäinen! Hapanta sitruksisuutta ja karvasta pähkinäisyyttä, kuivaa maltaisuutta ja mustaa teetä. Ihan eri sarjaa tuoksun kanssa, nyt ollaan synkän happamissa ja nahkaisissa sävyissä. Todella reipas mustapippuri säestää. Suutuntuma on kaikesta huolimatta varsin kevyt. Kupari on edelleen pinnassa, tammi selvästi aktiivisempaa kuin tuoksussa. Jälkimaku on havuinen ja multainen. Mustaa teetä, tammea, nahkaa. Pähkinäisyys ja hapan sitruksisuus pysyvät mukana, samoin reipas pippuri. Keskipitkä finaali. Vesilisä saa karamellin esiin mutta kadottaa rungon nopeasti.
Arvio: Kauniilta ikäviskiltä tuoksuva mutta erikoisen makuinen Fettercairn. On ihan rajoilla, onko tuoksun ja maun näin raju epäsynkka suoranainen vika, mutta on tässä viskinä silti todella paljon hyvääkin. 86/100
Mitähän mieltä muut ovat olleet? Whiskyfun 70/100.