Tamdhun sherrytynnyreissä kypsyneet yksilöt voivat joskus yllättää. Parhaimmillaan niissä on tiettyä tallimaista persoonallisuutta, kuten Samarolin Tamdhussa vuodelta 1988. Nyt näyttäisi olevan vielä astetta kovempi sherrypommi käsillä. Se tikittää siihen malliin, että täytyy maistaa.
Tamdhu 21 yo 1990/2011, Liquid Sun
(48,1%, Liquid Sun, 1990–2011, Sherry Butt, 312 bts., 70 cl)
Tuoksu: Suklaata ja viikunaa oikein kunnolla. Luumuja, rusinoita, taatelikakkua, kaikki sherrypommin elkeet. Miellyttävä kirsikkaisuus, jossa on jotain hyvällä tavalla liköörimäistä. Nahkaisuutta, ikääntyneen tammista vivahdetta. Maanläheisyyttä, tallia, satulaa, märkää puuta. Vesilisä tuo esiin heinän ja taustalta jopa pienen savun.
Maku: Suklaisen muhkea ja jouluisen mausteinen. Viikunaa riittää, samoin luumuhilloa ja taatelikakkua. Hyvä balanssi makean rusinaisuuden ja tammisen mausteisuuden suhteen. Nahkaiset vivahteet, tallimaisuus ja lakritsi maistuvat, samoin kahvi ja piparkakku. Suutuntuma on roteva ja erittäin miellyttävä. Jälkimaku on kahvinen, tumman suklainen ja kauniisti kuivuva. Tammi pysyy hienosti roolissaan ja antaa tilaa luumulle, viikunalle ja rusinoille. Maltaisuuttakin löytyy, samoin pähkinää. Kirsikkaisuus voimistuu selvästi loppua kohti ja kokonaisuus makeutuu liköörimäiseksi. Varsin pitkä finaali on miellyttävä loppuun asti. Vesilisä korostaa pehmeää kahvisuutta.
Arvio: Kunnon sherryherkku, miellyttävällä vahvuudella ja kirsikkaisella twistillä. 88/100
Mitähän mieltä muut ovat olleet? Whiskynotes 86/100.