Port Charlotte 2001/2010, Malts of Scotland 61,6%

Malts of Scotland ehti pullottaa melkoisen määrän tanakkaa Port Charlottea 7–8 vuotta sitten. Nyt maisteluun pääsi yksilö, joka on sattumoisin tislattu Suomen itsenäisyyspäivänä vuonna 2001.

Viime syksynähän samaisen päivän Port Charlotteja saatiin Suomea varten oikein kaksin kappalein.

Nyt kohdalle sattunut yksilö on kuitenkin selvästi niitä nuorempi. Viski on levännyt koko nuoren ikänsä hogshead-kokoisessa ex-sherrytynnyrissä. Paperilla speksit ovat enemmän kuin kohdallaan, joten maistetaan.

Port Charlotte 2001/2010, Malts of Scotland

(61,6%, Malts of Scotland, 6.12.2001–2/2010, Cask No. 833, Sherry Hogshead, 192 bts., 5 cl miniature)

Tuoksu: Paksun turvesavun, täyteläisen sherryn ja muhkean lihaisuuden jumalainen yhdistelmä. Suklaata, fariinisokeria, siirappia, maapähkinävoita. Sitruksinen ja suolainen, lakritsinen ja luumuinen. Suolaa, salmiakkia, hiukan nahkaa ja tallisuutta. Järkälemäinen. Vesilisä avaa edelleen makeita komponentteja, uuniomenaa ja hilloisuutta.

Maku: Taivahan vallat! Nyt on pommiluukut avattu. Muhkea turvesavu, valtava suklaa – täysin pidäkkeetön yhdistelmä. Lakritsia, luumua, tervaa, tallisuutta. Komeasti mustapippuria, tummaa yrttisyyttä, salmiakkia. Suutuntuma on täyteläinen ja kermainen, aivan totaalinen suorastaan. Lihaisuus määrää. Yskänlääkettä, sitruksisuutta, suolaa, hapokkuutta. Jälkimaku vyöryy päälle kuin panssarivaunu. Nahkaa, tallia, tammea, pippuria, vähitellen suklaata ja suolaa, sitrusta. Muhkea turvesavu pelaa edelleen upeasti yhteen tervan ja lakritsin kanssa. Savumakkaraa, luumua. Pitkä finaali on silkkaa herkuttelua. Vesilisä tuo laventelia, kamferia ja piparminttua esiin.

Arvio: Eeppisen hieno viski. Ikäluokassaan totaalista ylivoimaa. Tällaisten viskien ansiosta Port Charlottea on helppo rakastaa. 91/100

Mitähän mieltä muut ovat olleet? Whiskyfun 84/100.

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.