Lasissa on tällä kertaa perusvahvaa Springbankia. Nyt on pullote Douglas Laingin OMC-sarjasta männävuosilta, refillissä kypsynyttä tavaraa.
Springbank 16 yo 1993/2009, Douglas Laing
(50%, Douglas Laing, Old Malt Cask, 6/1993–6/2009, Cask No. DL 4938, Refill Hogshead, 310 bts., 70 cl)
Tuoksu: Heinäinen ja suolainen, paljon ikäistään iäkkäämmän oloinen. Refill-tammi puhuu. Kuivaa turvesavua, öljyä ja vahaa, suolaa ja lääkemäisyyttä, pippuria. Aprikoosia ja kuivakkaa sitruksisuutta. Hiukan vaniljaa, marsipaania ja suklaisuutta. Todella upea tuoksu. Vesilisä tuo pintaan parafiinia ja pölyisyyttä.
Maku: Sitruksinen, suolainen ja varsin kitkerä. Tammi on selvästi tuoksua aktiivisempaa ja karvaus tulee päälle lujaa. Vahaa, hapokkuutta, sinappisuutta. Suutuntuma on melko öljyinen ja pippurisen pureva. Kuivaa turvesavua, lääkemäisyyttä, limettiä, aprikoosia, mantelia. Vanilja ja kinuski tuovat hieman pehmeyttä mukaan. Jälkimaku on runsaan hedelmäinen, todella pippurinen ja mykistävän tamminen. Kuivattava vaikutus alkaa saman tien. Tuhkaa, lääkettä, turvesavun kitkeryyttä, edelleen reippaasti suolaa ja heinäisyyttä. Nahkaa, kaakaojauhetta, maltaisuutta. Keskipitkä finaali. Vesilisä avaa kovia hedelmäkarkkeja.
Arvio: Uskomattoman hieno tuoksu jää mieleen. Aivan kuin vanhaa Port Elleniä. Myös makupaletissa on ehdottomasti hetkensä, vaikka kokonaisuus ei aivan tuoksun luomiin odotuksiin pystykään vastaamaan. 88/100