Glen Grant 21 yo 1996, SMWS 9.143, 60,6%

Nyt on lasissa 21-vuotias Glen Grant, joka on viiden miniatyyrin Festival Flavours Discovery Packin viimeinen maistettava viski. Jälleen ovat voltit erittäin korkealla, vaikka nesteellä on jo ikääkin.

Glen Grant 21 yo 1996, SMWS 9.143

(60,6%, Scotch Malt Whisky Society, 23.4.1996, Spirit of Speyside Whisky Festival, Grateful gravitas, Ex-Bourbon Hogshead, 2.5 cl miniature)

Tuoksu: Hedelmäinen, maltainen ja huokuu bourbontynnyrin voimaa. Aktiivista tammea, tyylikästä vaniljaa, marsipaania, mausteisuutta. Paahdettua vaahtokarkkia, hiukan popcornia. Syvä ja tasapainoinen. Tummaa yrttisyyttä, päärynää, viinirypäleitä, hedelmäsiirappia. Vesilisä tuo hedelmäkarkkisuutta esiin.

Maku: Voimakas, hedelmäinen, maltainen ja syvän tamminen. Bourbonhenkisyys hallitsee edelleen, paistetut vaahtokarkit ja vanilja ovat vahvasti mukana. Tomusokeria, marsipaania, mausteisuutta. Suutuntuma on melko öljyinen ja hienosti balanssissa. Omenaa, hiukan kirsikkaa, rypälemäisyyttä, hapokkuutta. Jälkimaku on syvän tamminen ja todella mausteinen. Tammi saa tummempia sävyjä ja kuivuu hallitusti. Hedelmäsiirappi tuo makeutta, kun yrtit ja pippuri rummuttavat täydellä voimalla. Pientä karvautta loppusuoralla, nahkaisuutta ja happamuutta. Pitkä finaali. Vesilisä availee päärynää ja hunajaisuutta.

Arvio: Tämän setin hienoin viski. Myönteinen yllätys kaikin puolin. Nimellekin on katetta, koska vakavasti otettavaa ja linjakasta painavuutta riittää. 88/100

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.