Craigellachie 12 yo 2000/2012, Douglas Laing 50%

Craigellachie perustettiin 1891 ja rakennettiin uudestaan heti 1896. Suuri remontti tehtiin 1965, ja siitä asti Craigellachie on kuulunut pitkään White Horse -sekoiteviskin pääraaka-aineisiin.

Nyt käsillä oleva Douglas Laing -pullote on kypsynyt butt-kokoisessa ex-sherrytynnyrissä (noin 500 litraa). Ei muuta kuin maistamaan.

Craigellachie 12 yo 2000/2012, Douglas Laing

(50%, Douglas Laing, Old Malt Cask, Advance Sample, 2/2000–8/2012, Sherry Butt, Cask (DL ref) #8040, 20 cl)

Tuoksu: Oloroso-sherry lyö läpi. Voimakas marsipaani. Säilykekirsikkaa. Jotain pesuainetta ja silkkaa alkoholia. Vähän eltaantunut yleisvaikutelma. Ei houkuttele. Maltaisuuden ympärillä saippuakupla.

Maku: Kuivempi kuin tuoksu antaa odottaa – ja vähän maukkaampi. Alkuun maistuu hedelmäkakku, ja hetken suutuntuma on pyöreä kuin Glenfiddichissä. Balanssi on tosin vähän kateissa kaiken aikaa. Makeus alkaa korostua, mukaan tulee aamiaismuroja sokerikuorrutuksella. Inkivääriä ja pientä pippuria nousee tammisen maltaisuuden päälle. Jälkimaku on makean hedelmäinen ja pyöreän sherryinen – mutta lyhyt.

Arvio: Ilkeä tuoksu muuttuu mukavaksi perusviskiksi. Ei silti mikään elämys. 77/100

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.