Tobermory on julkaissut turpeisten Ledaig-viskiensä joukossa satunnaisesti myös vintage-julkaisuja. Nyt maistelussa vuosikertaa 1996 Oloroso-viimeistelyllä. Laskennallisesti tällä on ikää noin 19 vuotta, joten mistään ihan nuoresta viskistä ei ole kyse.
Ledaig 1996/2015 Oloroso Finish
(46,3%, OB, 1996–2015, Spanish Sherry Oloroso Casks, 70 cl)
Tuoksu: Turvesavuinen ja palanut. Autonrenkaita ja hapanta tummaa suklaata. Ylikypsiä luumuja, käristettyä pekonia, chorizomakkaraa, grillattua paprikaa. Savu on melkoisen ummehtunutta ja makeaa, mutta tammi ei tunnu juuri ollenkaan. Vesilisä keventää härskiyttä ja tekee tästä kuivemman oloisen.
Maku: Oivallinen. Savuinen, pehmeä, hedelmäinen ja suklainen. Hyvä balanssi, kermainen suutuntuma. Chorizo ja grillattu paprika ovat edelleen vahvasti mukana, ylikypsää luumua ja kirsikkaa nousee pintaan paljon. Hiukan härski yleisvaikutelma, nokea ja rasvaisuutta todella riittää. Vähän jotain juustoakin tulee esiin, samoin kinuskia ja karamellipossua. Jälkimaku on hiilisen savuinen, suklainen ja nopeasti varsin kevyeksi kääntyvä. Luumua, viikunaa, yrttejä, turvetta. Suolaisuutta ja vähän merellistä otetta lopussa. Keskipitkä finaali. Vesilisä tuo lakritsia ja vähän metallisuutta mukaan.
Arvio: Todella häiriintynyt tuoksu, mutta maku on hienosti kohdallaan. Jälkimaku jää hiukan vaisuksi, tammisuus tästä vähän puuttuu. Mutta kokonaisuus on vetoava ja vähintäänkin omalaatuinen. 86/100