Highland Park 8 yo 1983/1992, Gordon & MacPhail 59,7%

Gordon & MacPhaililta löytyi jykevän sherryinen Highland Park, joka on tislattu 1980-luvun alkupuolella ja pullotettu kahdeksan vuotta myöhemmin. Ei ihan jokapäiväinen viskituttavuus.

Highland Park 8 yo 1983/1992, Gordon & MacPhail

(59,7%, Gordon & MacPhail, Cask Strength, 1.12.1983–7/1992, Cask No. 1556, 70 cl)

Tuoksu: Tymäkkä sherry. Todella tummaa suklaisuutta, luumuhilloa ja rusinaa. Kuivaa lihaisuutta, taatelia, maitokahvia, hiukan kumisuutta. Sitruksisuus ja akaasihunaja pääsevät kuitenkin läpi. Kirsikkamarmeladia, paahdettuja pähkinöitä, pientä pippuria, lakritsia. Massiivinen paketti. Vesilisä vapauttaa salmiakkia ja ruutia.

Maku: Intensiivinen ja suoraviivainen. Sherry ei ole niin totaalinen kuin tuoksussa, vaan nyt mukaan mahtuu myös kahvia, tammea, paahteisuutta ja mustaherukkaa. Makeus loistaa poissaolollaan, korkeintaan pieni sitruksinen ja aprikoosinen vivahde löytyy. Suutuntuma on täyteläinen ja vaativa. Kaakaojauhetta, tummaa suklaata, pippuria. Jälkimaussa hieno mustaherukka korostuu. Lakritsia, pippuria, pähkinää, kahvisuutta. Tammi tulee vahvasti mukana mutta pysyy hyvin kasassa. Kumia, luumuhilloa, jälleen lihaisuutta ja vahvaa sherryä. Keskipitkä finaali. Vesilisä avaa mineraalista ja suolaista puolta.

Arvio: Todella tuhti sherryviski, jonka ikää ei ikinä arvaisi näin nuoreksi. Hyvää on. 88/100

Mitähän mieltä muut ovat olleet? Whiskyfun 89/100.

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.